GARDEN LANE
rok: 2018
místo: Praha 6
Nacházíme se v bytě na Praze 6, ve čtvrti, jež se koupe v zeleni a mezi parky. U bydlení ve městě, zejména vprostřed zástavby, však oceníme i jakýkoliv vlastní venkovní prostor - získáme tak kousek zeleně v soukromí domova.
K našemu pražskému bytu náleží jen úzký proužek zahrady, velkým bonusem však je, že zelený pruh obklopuje byt hned ze dvou stran, při severní a východní fasádě.
V rámci developerského projektu bytového domu byl v zahradě navržen pouhý pruh trávníku a pár stromů. Majitelé však byli náročnější a chtěli prostor využít jako skutečnou zahradu. Taková zadání milujeme – když zahrada nemá být jen kulisou, ale lidé zde chtějí bydlet a má fungovat jako rozšíření bytu, jako součást bydlení pod širým nebem.
Zelený lem oddělující byt a ulici, široký jen pár metrů, leží pod vysokou fasádou s obkladem z tmavých desek. Hlavním úkolem bylo - zútulnit a vytvořit soukromí. Zahrada je sice malá, avšak svým tvarem linoucím se okolo budovy i orientací ke světovým stranám je vlastně docela složitá. Rozmanitost světelných podmínek jsme využili, a tak ve vymezeném prostoru vzniklo několik zelených pokojů, z nichž každý má trošku jinou atmosféru i využití.
Kostru zahrady tvoří harmonické duo bobkovišní a bambusů, jež roste v dokonalé vždyzelené symbióze. Díky této kombinaci jsme získali soukromí a pocit zelené náruče. Oba druhy dřevin jsou stálezelené, takže zahrada „drží“ i v zimě a její dění je celoročně skryto zvědavým očím z ulice.
Východní stranu v poněkud širší části zahrady jsme využili jako travnatý plácek, kde si majitelé mohou kopat s míčem nebo se slunit na lehátku. Hned v sousedství, mezi trávníkem a obývacím pokojem, je pak společenská terasa s posezením u stolu či na pohovce. Sem vede cestička k brance, kde mohou majitelé uvítat příchozí hosty.
Severní strana zahrady nabízí intimnější stinná místa k odpočinku. Vedle snídaňové terasy je posazena velká zahradní skříň s místem pro grill, v nejzazším koutě zahrady u ložnice pak terasa s vířivou vanou.
Zelený lem zahrady z bambusů a bobkovišní doplňuje pět přesazeným stromů z původní výsadby, pěnišníky, tisy, vícekmenný muchovník, japonský javor, hortenzie a bohatá skladba trvalek, travin, cibulovin a česneků.
Celý prostor je pak zařízen s nadčasovou noblesou. Cestičky jsou vyskládány z řezaných kamenných bloků doplněných řezanou kostkou, šedivé terasy z přírodního dubu odolávají vlhku, výkyvům teplot, i zubu času. V záhonech se tu a tam zaleskne vodní hladina v míse ze zrezavělého plechu, podobný cortenový prvek slouží také jako ohniště. Veškeré technické prvky jsou doladěny do poslední spáry a do posledního šroubu tak, aby dobře stárly.
Vegetace pak do zahrady svým olistěním, kvetením a sezonními proměnami vnáší barvu, život a prvek náhody. Druhové složení je bohaté, avšak barevně nijak nedivočí. Vše je sladěno do elegantní kombinace zelené a bílé s občasným barevným akcentem do růžova či fialova. Osázeny jsou i temné betonové nádoby, jež doplňují tmavou fasádu domu.
Zahrada doplňuje byt jak prodloužením prostoru, tak i kvalitou a důsledností, s níž byla postavena a založena. Manželský pár na svojí dobré adrese, doufejme, našel další luxusní zahradní pokoj a místo pro radost.
fotografie: archiv Partero