KLOBOUCKÁ LESNÍ

rok realizace: 2023
místo: Brumov-Bylnice
spolupráce: Mjölk
ocenění: Grand Prix architektů – Národní cena za architekturu 2023

 

Nový dům Kloboucké lesní zasazený do valašských kopců není jen solární sedlová střecha skrývající firemní ústředí. Je to především praktická ukázka toho, jak lze u nás stavět za použití místních materiálů, efektivně… a ekonomicky.

Návrh budovy pochází z pera architektonického studia Mjölk. Za vynikající vizionářskou realizaci sklidili hned několik prestižních cen, zcela zaslouženě!

Jak zdůrazňují autoři budovy, stavět ekologicky nemusí znamenat obalit dům polystyrenem. Šetrné stavění má začít mnohem dřív, už ve fázi projekce a samotné výstavby – za použití lokálních zdrojů, montovaných technologií, snížením nároků na dopravu během realizačních prací a výsledné nízké ceně stavby i její uhlíkové stopy. Eko-filosofie a společenská odpovědnost se nese architekturou domu i venkovního prostoru v okolí novostavby, kde byla akcentována hospodárnost a užitnost venkovních prostor.

Návrh exteriéru neklade důraz jen na využití metrů čtverečních, ale zejména na pohodlí, výhledy a zážitek pro ty, kteří zde mohou strávit pracovní pauzu, meeting pod širým nebem nebo třeba večerní teambuilding.

Udržitelnost a zodpovědnost je mottem, které společnost Kloboucká lesní ctí při hospodaření s lesem a krajinou. Firma v obci uprostřed Bílých Karpat se zabývá lesnictvím, těžbou a high-tech zpracováním dřeva, vyrábí dřevěné panely a nosníky.

Inovativnost a kreativita se propsala také do architektonického zadání. A tak budova i její okolí reprezentují potenciál současného stavění – paradoxní spojení nejmodernějších technologií a toho nejkonzervativnějšího a nejtradičnějšího materiálu, jaký si dovedeme představit – dřeva.

V prostoru areálu bylo pro stavbu zvoleno exponované místo u příjezdu. Severní fasáda objektu míří k obci, k sousední vlakové trati a přijíždějícím návštěvníkům.

Naším úkolem bylo napojit interiér stavby na nejbližší okolí, navázat na krajinné souvislosti a přivítat každého návštěvníka příjemným prostředím už v tom momentě, kdy vystoupí z vozu.

Výsadby jsou soustředěny hlavně k nejbližšímu perimetru budovy a pobytových míst a stávají se z lesu blízkých druhů trvalek, travin a listnatých dřevin. Vzhledem k programu továrny a okolnímu kontextu jsme sáhli, docela výjimečně, také po větším počtu jehličnatých dřevin.

Pohledům do okolí dominuje fabrika, hned v druhém plánu kulisu tvoří krásná scenérie Pláňavského hřebene.

Střešní krytina je ze solárních panelů na jižní a skleněných panelů na severní straně. Na slunci exponované ploše tedy střecha sbírá energii pro provoz budovy a její prosklená část zase prosvětluje podstřešní prostory.

Voda zde není pouze na okrasu. Srážky jsou ze střechy odváděny do nadzemních nádrží, které nejsou skryty pod zemí, ale naopak jsou dány na odiv jako elegantní linka vodního prvku po obvodu půdorysné stopy domu. Nádrž akumuluje dešťovou vodu pro zpětné použití v areálu, v horkých letních dnech odpar z vodní plochy přirozeně ochlazuje budovu.

Vodní hladina navíc odráží rozptýlené světlo i do hlubších částí dispozice, což ocení především ti, kdo pracují v přízemí budovy.

Firma se aktivně zabývá péčí o les a o stromy a jejich využitím. Na začátku takové cesty zasadíme semínko a na konci je hotová fošna nebo celý dům. Pro nový výzkum a inovaci v oboru je na půdě pod střešním sedlem vytvořen jakýsi inkubátor, interiérová zelená střecha, kde už teď rostou mladé stromky.

Budova v přírodním prostředí u lesa oslavuje principy firmy – tvůrčí práci, výzkum a udržitelnost. Nám nezbývá než přát si do budoucna další projekty, které mohou přinést inovaci oboru a přispět k lepší budoucnosti.

fotografie: archiv Partero