WAVY
rok: 2019
místo: Suchdol, Praha
architekt domu: KoOA architekti
Jsme na okraji pražské čtvrti kousek nad Vltavou. Přestože ze zahrady není na řeku výhled, přítomnost vody a tvar říčního údolí cítíme z výhledů do okolní krajiny. A tak se voda vtiskla i do našeho návrhu. Ne však v kapalném skupenství, ale spíš metaforicky – ať už ve formování terénní vlny, tvaru keřových lemů, i v samotném architektonickém návrhu – protože především dům připomíná parník, který tu vysoko nad řekou nadobro zakotvil.
Plavbu ale začínáme na jižní straně domu, kde se kromě vjezdu pro auta našlo místo i pro trochu zeleniny v produkční zahrádce. Pod korunami meruňky a broskvoně lze nerušeně pěstit, v úrovni nad dlážděným příjezdem do garáže.
V předzahrádce, podél jihozápadní stany dlouhé domovní fasády, se nám otevírá úplně jiný svět. Ten už není tak jednoduchý a čistý. Jakoby tisová vlna, jež na opačné straně domu kulminuje, překlenula dům a teď se ocitáme v barevném světě pod hladinou.
Borovice, škumpy a oblaka rhododendronů – se skví na pozadí zdi a plotu popnutých nádherně barvícím přísavníkem. K tomu trsy prosa, rákosovky a metlice, bergenie či rozchodníku v žulových spárách.
Po schůdcích z předzahrádky můžeme vystoupat na první palubu - střechu domu s velkou kamennou terasou a bazénem.
S bazénovou terasou sousedí drobná plocha zelené střechy, kde dominují traviny, třtina, kostřava a kavyl, stejně jako v truhlících na nejvyšší úrovni střechy.
Exotiku tady podtrhuje prázdninová atmosféra u bazénu, palma v nádobě, i bambus prorůstající střechou z atria. Výhled do hlavní části zahrady není najednou říční scenérií - hladinou trávníku zpěněnou tisovými keři.
Již není pochyb, najednou hledíme na velké táhlé vlny oceánu s pěnou vůně soli, předzahrádka po naší pravici hraje barvami korálového útesu.
Vraťme se teď ale zpět do hlubin bylinného patra…
… to obsadila ozdobnice, pichlavé bochánky stříbro-zelené kostřavy, polštáře rákosovky, prosa, doplněné barevným akcentem rozchodníků a hvězdnice.
V barevné paletě přes léto zazáří bílé okvětní lístky třapatky. Barvy kolem už neevokují řeku, ani dávné doby, spíš lesklé šupiny ryb nebo snad něco ještě exotičtějšího?
V severní část zahrady najdeme ukryté jednoduché stání pro auto dlážděné štípanou kostkou a hlavní vstup do domu.
A jsme opět v hlavní části zahrady. Tisový lem se tady, jako pěna na řece, drží podél okraje, tu zapluje po vlně směrem do středu trávníku, kde se roztrhá na několik nahodilých chomáčů.
V menších zákoutích se najde místo pro lavičku, ovocný strom, dřezovec, i malé koupací jezírko, tzv. louži pro psa, který je velkým milovníkem vody.
Máme radost, když je nám svěřena tvůrčí důvěra a můžeme se někde ‘rozšoupnout’ či malinko zaexperimentovat a to se nám na této zahradě opět povedlo.
Snad i majitele ladí jejich zahrada na tu správnou vlnu a těší se z léta, z pobytu u vody i pestrých barev podzimu.
fotografie: archiv Partero